94% zadowolonych klientów z programu Peugeot Używany Gwarantowany

Peugeot Używany Gwarantowany to ogólnoświatowy program sprzedaży samochodów używanych opracowany i prowadzony przez markę Peugeot. W Polsce program istnieje od 2001 roku a realizuje go sieć 27 dealerów spełniających ściśle określone kryteria. Celem programu jest nie tylko sprzedaż wysokiej jakości samochodów używanych, ale także dostarczanie klientom związanych z tym wartości, takich jak: zaufanie, pewność i "spokojna głowa", które są zapewnianie, między innymi, poprzez gwarancję marki Peugeot wraz z 24-godzinnym serwisem Assistance oraz Certyfikat Jakości pojazdu DEKRA.

Od października do grudnia 2011 roku firma TNS Pentor przeprowadziła telefoniczne badanie satysfakcji 205 klientów, którzy nabyli samochód w programie Peugeot Używany Gwarantowany.

70% badanych klientów odpowiedziało, że jest całkowicie zadowolonych z usługi dealera w momencie zakupu i odbioru samochodu, a dalsze 24 % badanych jest raczej zadowolonych.

Równie ciekawie i zadowalająco odpowiadali kliencie na następujące pytanie: Jeśli Pana(i) krewny bądź znajomy chciałby zakupić używany samochód, czy polecił(a)by Pan(i) punkt sprzedaży, w którym nabył(a) Pan(i) swój samochód? 66% to odpowiedzi "zdecydowanie Tak".

Przeprowadzona ankieta pokazała, że najważniejszymi elementami, które zachęciły klientów do zakupu samochodu w sieci Peugeot Używany Gwarantowany były w kolejności: gwarancja, możliwość odbycia jazdy próbnej, opieka Assistance 24h oraz potwierdzony Certyfikatem DEKRA stan techniczny auta.

Jacek Giec, Kierownik Działu Samochodów Używanych w Peugeot Polska: "Przeprowadzone na nasze zlecenie badania satysfakcji klientów kupujących w naszej sieci samochody używane to chyba pierwszy tego typu projekt realizowany przez Importerów na rynku polskim. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy mogli podjąć konkretne działania, aby jeszcze w większym stopniu sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Choć wyniki wskazują na wysokie zadowolenie, to pozostają jeszcze obszary, na których można jeszcze bardziej zadowolić naszych klientów. Zrobimy wszystko, aby to osiągnąć. Miernikiem naszej skuteczności w tym zakresie będą kolejne wyniki za poszczególne kwartały 2012r".

© 2011 Peugeot Polska, Peugeot.pl